Dlaczego warto czytać książki – 10 ważnych powodów

0
170
Dlaczego warto czytać książki

Dlaczego warto czytać książki? Powodów jest wiele. Oprócz korzyści, jakie sami wynosimy z przeczytanej lektury, jest jeszcze korzyść dla naszych pociech. Jak wykazano, dzieci rodziców, którzy czytają książki, same też chętniej sięgają po ciekawą lekturę. Uczą się poprzez obserwację i przejmują nasze zachowania. Już choćby z tego względu warto czasem usiąść i zatopić się w lekturze.

Wskazanie właściwych postaw dzieciom, to tylko jeden w wielu ważnych powodów skłaniających ludzi do czytania.

Dlaczego warto czytać książki?

Wiele mówi się o tym, że Polacy wciąż za mało czytają. Tymczasem czytanie książek przynosi nam ogrom korzyści. Zależnie od tego, jak będziesz dobierać lektury, możesz wzbogacać swoją wiedzę, rozwijać wyobraźnię albo oddawać się relaksowi. O tym, dlaczego warto czytać książki, opowiem wam w dzisiejszym wpisie.

Czytanie poszerza horyzonty

Czytając książki, poznajesz obce kultury, odległe zakątki świata i minione epoki. Dowiadujesz się, jak wyglądało życie wiele lat temu i jak może wyglądać w przyszłości. Wiedza zawarta w książkach jest bezcenna. Warto z niej korzystać.

Pobudza wyobraźnię

Oto kolejny powód, dlaczego warto czytać książki. Czytanie jest znacznie lepsze dla twojej wyobraźni niż oglądanie filmów. Czytając, wyobrażasz sobie opisane w książce sceny i wydarzenia. Opisy postaci sprawiają, że widzisz je oczyma wyobraźni. To ona podsuwa czytelnikowi niezwykłe obrazy, znacznie bardziej atrakcyjne od tych, które można zobaczyć na kadrze filmowym. Wie o tym każdy, kto po przeczytaniu ciekawej książki, oglądając jej ekranizację, czuł ogromne rozczarowanie, że ujęte w filmie sceny nie są równie ciekawe, jak te z książki.

Bogaty zasób słownictwa

Jeśli nadal nie wiesz, dlaczego warto czytać książki, powinieneś pamiętać, że to przede wszystkim dzięki nim poszerzasz zasób słownictwa. To ogromna zaleta zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.  Niezależnie od tego, czy czytasz książki historyczne, przygodowe, czy też naukowe, w każdej z nich napotkasz nowe, nieznane dotąd sformułowania. Dzięki czytaniu nie tylko dowiadujesz się, jakie jest ich znaczenie, ale również na stałe przejmujesz je i zaczynasz stosować w życiu codziennym.

Myślenie to podstawa

Czytanie książek nie tylko pobudza wyobraźnię, ale uczy też samodzielnego myślenia. Czytając, stajesz się bardziej kreatywny, łatwiej łączysz fakty, masz większe zdolności analitycznego myślenia. Przyswajając wiedzę zawartą w książkach, stymulujesz mózg do dalszego rozwoju i powstawania nowych połączeń neuronowych.

Zasady pisowni języka polskiego

To nie jedyne powody, dlaczego warto czytać książki. Czytając, lepiej opanujesz zasady ortografii i interpunkcji. Formułowane przez ciebie wypowiedzi są też poprawne pod względem stylistycznym.

Czas na relaks

Jedne osoby relaksują się uprawiając sport, inne spotykając się ze znajomymi. Są i tacy, którzy najlepiej odprężają się trzymając w ręce swoją ulubioną lekturę. Jeśli należysz do tych ostatnich, przy okazji wypoczynku z książką zyskasz znacznie więcej niż tylko chwilę relaksu.

Oto najważniejsze powody, dlaczego warto czytać książki. Pamiętaj o nich, gdy kolejny raz będziesz wybierać pomiędzy oglądaniem filmu a czytaniem.

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge