Dekoracje i dodatki – czy warto je mieć w swoim domu?

0
42

Są wnętrza, w przypadku których wprowadzanie dekoracji i licznych dodatków mogłoby zepsuć cały efekt aranżacyjny, są i takie, które bez takich dekoracji obejść się nie mogą. Wszystko zależy tu od stylu, w jakim zaaranżowano wnętrze oraz indywidualnych preferencji użytkowników. Fakt, że odgrywają one ogromną rolę we wnętrzu, nie ulega wątpliwości. Nadają mu specyficznego charakteru, ocieplają je, odświeżają. Wystarczy starą dekorację zastąpić nową, wprowadzić kilka nowych dodatków, by uzyskać całkowicie inny wystrój wnętrza.

Jakie zalety ma wprowadzanie do wnętrza dodatków i dekoracji? Okazuje się, że mogą być bardzo istotnym elementem wystroju. Dzięki nim można bowiem szybko i niedrogo dokonać w mieszkaniu prawdziwej metamorfozy. Z zimnego, „smutnego” wnętrza w łatwy sposób da się wyczarować pomieszczenie przytulne i pełne życia. Umiejętne łączenie dodatków z elementami wystroju stwarza niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. Takie rozwiązanie sprawdza się również tam, gdzie nie ma pieniędzy na generalny remont. Jeśli inwestor planuje zmienić styl aranżacji wnętrz, ale brakuje mu funduszy na dużą zmianę, przy zastosowaniu opraw oświetleniowych, tkanin, obrazów, ozdób ściennych zrobi to niewielkim kosztem.

Dzbanki, wazony i misy

Dekoracją o charakterze użytkowym są dzbany, misy oraz wazowy. Dzięki temu, że wykonuje się je z rozmaitych materiałów oraz różnymi technikami, dość łatwo można je dopasować do konkretnego wystroju i stylu architektury wnętrz. Różnią się między sobą wielkością, kształtem, kolorem. Takie duże zróżnicowanie to atut dla klientów o różnych gustach i upodobaniach.

Wazony, misy i dzbanki mogą zagościć w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu. Czasem będzie to wprowadzony do wnętrza pojedynczy element, który dobrze je akcentuje za pomocą kontrastu, bogatego wzornictwa lub wyrazistego koloru. Wazon dekorujący wnętrze w pojedynkę może mieć większe rozmiary. Alternatywą jest zestawienie niewielkiego elementu z innymi dodatkami o takiej samej lub zbliżonej kolorystyce.

Lampy, latarenki i świece

Latarenki są elementem wystroju, który pasuje niemal do każdego stylu aranżacji wnętrz. Doskonale sprawdzają się we wnętrzu prowansalskim, industrialnym oraz wielu innych. Ważna jest jednak ich stylistyka oraz barwa, która musi pasować do wnętrza. W pomieszczeniach utrzymanych w stylu prowansalskim chętnie zobaczymy latarenki w kolorze białym, a w industrialnych nawiązujące do tego stylu formą w kolorze miedzianym lub czarnym.

Jako element dekoracyjny we wnętrzach doskonale sprawdzają się świece. Mogą być urozmaicone pod względem wielkości, koloru oraz kształtu. Ich obecność ożywia wnętrze i nadaje mu przytulności. Co ważne, mogą być stosowane w rozmaitych pomieszczeniach – od łazienki, poprzez sypialnię po salon. Zapalone wprowadzają do wnętrza przyjemną atmosferę i błogi nastrój. Warto jednak pamiętać, że świece trudno będzie nam wprowadzić do surowych, minimalistycznych aranżacji. Doskonale sprawdzą się natomiast w stylizacjach, które z natury są ciepłe i przytulne.

Bardzo duży wpływ na wygląd wnętrza i panującą w nim atmosferę mają też oprawy oświetleniowe. To one w dużym stopniu decydują o jego charakterze i funkcjonalności. I choć być może trudno nam będzie nazwać je dodatkiem, warto pamiętać, że mają ogromny wpływ na postrzeganie całego wnętrza. Stylistyką powinny pasować do wprowadzonych do pomieszczenia elementów dekoracyjnych.

Pledy, koce, dywany

Są aranżacje, w których koce i pledy doskonale prezentują się pozostawione na wierzchu – przewieszone przez oparcie krzesła, ułożone na sofie lub złożone razem z poduszką w wiklinowym koszu – są i takie, w których takich dodatków absolutnie na widoku pozostawiać się nie powinno. Do tych drugich zdecydowanie należą surowe, industrialne wnętrza oraz pomieszczenia zaaranżowane w minimalistycznym, nowoczesnym stylu.

Nie ulega jednak wątpliwości, że niezależnie od tego, czy koce i pledy pozostają na wierzchu, czy też nie, to w żadnym domu zabraknąć ich nie może. Przydają się zwłaszcza w długie, zimowe wieczory, kiedy to stanowią nieodłączne zestawienie wraz z ciepłymi skarpetami i kubkiem gorącego kakao.

Nieco inaczej wygląda sprawa dywanów. Te pojawiają się tylko w aranżacjach ciepłych i przytulnych pomieszczeń. Doskonale prezentują się w salonie, sypialni oraz wielu innych pomieszczeniach. Zazwyczaj są to niewielkie dywany, które zajmują tylko część powierzchni podłogi. Współcześnie coraz modniejsze są dywany wykonane z naturalnych materiałów, takich jak len czy wełna.

Co jeszcze?

Na tym jednak lista dodatków się nie kończy. Możliwości aranżacji z ich udziałem jest naprawdę wiele. Donice, drabinki, figurki, obrazy, lustra, zegary i wiele innych akcesoriów do domu zdecydowanie ułatwiają to zadanie. Gdzie szukać inspiracji na metamorfozę z ich udziałem? Z pewnością pomogą w tym branżowe czasopisma oraz tematyczne portale. Znajdą się tam zarówno przykłady dodatków i dekoracji, jak i gotowe rozwiązania ilustrujące aranżacje z ich udziałem.

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge