Czytanie bajek dzieciom – wspaniały sposób na wspólne chwile z dzieckiem

0
79
Czytanie bajek dzieciom - wspaniały sposób na wspólne chwile z dzieckiem

Czytanie bajek dzieciom to doskonały sposób na wspólne spędzanie czasu oraz pobudzanie wyobraźni naszych milusińskich. Dziecko poprzez bajki uczy się, poznaje świat, zdobywa wiedzę na temat otaczających je przedmiotów, roślin, zwierząt i zjawisk. W dzisiejszych czasach wielu rodziców zdaje się jednak zapominać, jak wielką moc mają bajki i wspólne spędzanie czasu z rodzicem. Zamiast tego proponują swoim dzieciom pooglądanie kreskówek  w telewizji, czy na tablecie.

Wspaniały świat baśni uczy, bawi i pobudza wyobraźnię. Jest też świetną okazją do wspólnego bycia razem, rozmów oraz przytulania się. To czas, który dzieci  bardzo cenią i zwykle wspominają do końca życia, jako jedne z najprzyjemniejszych chwil spędzonych w dzieciństwie.

Czytanie bajek dzieciom – inwestycja w przyszłość

Jak przekonują specjaliści, czytanie bajek dzieciom ma ogromne znaczenie. Pozytywnie wpływa na ich rozwój psychiczny i emocjonalny. Dostarcza dziecku informacji o relacjach panujących w społeczeństwie, ważnych w życiu wartościach oraz normach etycznych. Niektóre bajki pełnią też funkcję terapeutyczną (bajkoterapia). Czytanie bajek sprzyja budowaniu własnej tożsamości, a zawarte w nich morały oraz prawdy towarzyszą im przez całe życie. Inną ważną cechą bajek jest to, że uczą dzieci rozpoznawać dobro od zła, wskazując to pierwsze jako właściwą drogę postępowania.

Czytanie bajek dzieciom a zawarta w ich treści mądrość

Baśnie to nie wyłącznie opowieści o tym, co dobre i właściwe. W wielu z nich spotykamy się przecież z takimi cechami jak tchórzostwo, lenistwo (Baśń o trzech świnkach) i przemoc (dwie niedobre siostry Kopciuszka). Pokazują też choroby i śmieć (Dziewczynka z zapałkami). Baśnie przygotowują w ten sposób dzieci do wejścia w realny, nie zawsze dobry i szczęśliwy świat. Ostatecznie jednak w większości bajek mamy do czynienia z tryumfem dobra nad złem.

Baśnie uczą dzieci empatii i właściwego postępowania. Pomagają zrozumieć, dlatego jedne postawy są nieakceptowalne społecznie, a inne pożądane. Utożsamianie się z dobrymi bohaterami baśni, to częste zjawisko wśród dzieci. Warto pamiętać, że czytanie bajek dzieciom nie tylko je uczy, ale daje też ogromną, wewnętrzną siłę.

Czytanie bajek i co dalej?

Na kanwie zasłyszanych bajek dzieci często same snują później swoje historie. Opowiadają ciąg dalszy losów bohatera lub nieco je zmieniają. Poszukują lepszych rozwiązań tego, co się wydarzyło, pytają, rozważają, przeżywają bajki. Wydarzenia zawarte w bajkach, morały i postawy mogą być przedmiotem rozmów dzieci z rodzicami. Dzięki tym rozmowom można jeszcze bardziej uwypuklić dobro i zło oraz wskazać właściwe postawy.

Choć początkowo to, co w bajkach fantastyczne miesza się z tym, co realne, po pewnym czasie dziecko zaczyna odrzucać świat baśni, przenosząc na życie codzienne jedynie morały i ponadczasowe prawdy w nich zawarte. Choćby z tego powodu warto promować czytanie bajek dzieciom jako jedną z najlepszych metod rozbudzania empatii, wyobraźni i kształtowania właściwych postaw i zachowań społecznych.

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge