Pierwsze objawy przepukliny są mylące, ale z czasem problem zaczyna być coraz bardziej widoczny. Przepuklina może powstać nie tylko w wyniku urazu, ale również z powodu dużego wysiłku, np. porodu. Może mieć charakter wrodzony lub nabyty. Przepuklina w okolicy pachwin może mieć postać przepukliny udowej lub pachwinowej.
Jedną z najczęściej występujących przepuklin brzusznych jest przepuklina pachwinowa. Częściej pojawia się wśród mężczyzn niż u kobiet. Na początku przepuklina może nie dawać żadnych objawów przez długi okres, ale zaniedbana może doprowadzić nawet do zagrożenia życia.
Objawy i przyczyny przepukliny – jak ją rozpoznać?
Przepuklina pachwinowa to dolegliwość, którą można leczyć, a w tym celu pomóc może np. pas pachwinowy, którego cechą charakterystyczną jest pelota (część pasa anatomicznie dopasowana do ludzkiego ciała, która zamyka otwór przepukliny). Przepuklina pachwinowa może długo pozostać bezobjawowa. Czasami pojawia się tzw. guzek, który ma miękką strukturę i widać go dopiero podczas śmiechu, kaszlu albo w czasie wydalania. Inne objawy, które mogą wskazywać na przepuklinę, to:
- trudności z oddawaniem stolca,
- odczuwanie bólu, który pojawia się podczas dotyku albo wysiłku fizycznego,
- miękkie uwypuklenie na brzuchu, które znika podczas ułożenia się w pozycji leżącej.
Do przyczyn powstawania przepukliny zalicza się najczęściej:
- ciężką pracę fizyczną
- otyłość i nadwagę,
- częste, ale też powtarzające się zaparcia,
- przerośniętą prostatę, która utrudnia oddawanie moczu,
- długotrwały i uporczywy kaszel.
Jak leczyć przepuklinę?
Dobrym sposobem jest pas na przepuklinę, który ogranicza powiększanie się jednostronnych przepuklin, ale też zabezpiecza je po operacjach. Pas może pomóc także przy niewielkich przepuklinach, które nie kwalifikują się do leczenia operacyjnego. Innym sposobem na poradzenie sobie z tą dolegliwością jest zabieg chirurgiczny. Może to być operacja przepukliny pachwinowej z siatką, która zamyka otwór przepukliny oraz wzmacnia powłoki brzuszne. Warto jednak podkreślić, że bagatelizowanie przepukliny bardzo często uniemożliwia uniknięcie operacyjnego leczenia, dlatego też konsultacja specjalistyczna powinna odbyć się jak najszybciej.