Czym jest leczenie protetyczne?

0
50

Zęby są jedyną częścią naszego ciała, której niestety nie da się zregenerować czy przeszczepić. Naszym zadaniem jest zatem dbanie o higienę całej jamy ustnej, przy czym nie można wykluczyć sytuacji, w których dochodzi do utraty zęba lub też zalecane jest jego usunięcie. By poradzić sobie z zachowaniem estetyki, ale i hamowaniem skutków ubocznych braku nawet jednego zęba, warto korzystać z możliwości leczenia protetycznego.

Rekonstrukcja uzębienia

Nawet pojedyncze braki w uzębieniu, mogą negatywnie wpływać na łuk zębowy. Protetyka pozwala na wykonywanie głównie rekonstrukcji uzębienia, dzięki czemu poprawia się estetyka, ale i można zahamować dalsze zniekształcenia uzębienia czy rozwój schorzeń występujących po stronie jamy ustnej. Odbudowując lub zastępując tkanki zębów, przywraca się utraconą część narządu żucia.

Biorąc pod uwagę rodzaje stosowanych uzupełnień, można mówić o protezach stałych, protezach ruchomych w ujęciu klasycznym, a także implanoprotetyce, w której wykorzystuje się wszczepy kostne.

Leczenie protetyczne wbrew pozorom jest wykonywane nie tylko u osób, które z jakiegoś powodu straciły jeden bądź większą liczbę zębów. Niekiedy pojawiają się spore problemy ze zgryzem bądź dochodzi „tylko” do częściowej utraty zęba. Protetyka daje zatem szerokie możliwości leczenia, a dowodem na to są różnego rodzaju metody wykorzystywane przez chirurga stomatologa, o jakich można się przekonać zaglądając pod adres dlucik.pl.

Już utrata jednego zęba, jak wspomniano, wpływa na postępujące zmiany w narządzie żucia. Kolejne zęby mogą zacząć się przemieszczać. Powstaje ryzyko pojawiania się problemów z jedzeniem, mową czy oddychaniem.

Uzupełnianie braków zębowych

Odbudowa, uzupełnianie braków zębowych odbywa się różnymi metodami. Najpowszechniej stosowane są mosty i korony. Wiele możliwości daje zastosowanie protezy szkieletowej, akrylowej, do tego wkładów koronowo-korzeniowych bądź implantoprotezy.

Na wybór sposobu leczenia ma wpływ wiele czynników. Wymienia się pośród nich wiek pacjenta i liczbę brakujących zębów, a przy tym stan pozostałych zębów. Niebagatelne znaczenie ma lokalizacja braku zęba, do tego występująca postać zgryzu. Przed zastosowaniem danej metody leczenia protetycznego, ocenia się stan dziąseł, błony śluzowej i podłoża kostnego. Stomatolog przeprowadza wywiad odnośnie dotychczasowych higienicznych nawyków, bierze pod uwagę potrzeby i oczekiwania pacjenta, a także jego budżet finansowy.

Sztuczna szczęka – dla zdecydowanej większości osób to wstydliwy problem. Niestety zdecydowanie więcej kłopotów przynoszą zęby, których zaczyna brakować. To problem natury zdrowotnej, bezwzględnie wymagający leczenia, a podjęcie leczenia protetycznego, to kolosalny krok w stronę poprawy estetyki, przywrócenia właściwych funkcji jamie ustnej. Nie można zapominać o poprawionym komforcie codziennego życia, gdy nie trzeba już martwić się o to, jakie pokarmy można spożywać, a które z nich stają się zakazane. Protetyka sprzyja powrotowi do ulubionego jadłospisu.

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge