Co to jest wolny zawód – kompendium wiedzy

0
57

Niejednokrotnie spotykam się z pytaniami: kim jest freelancer, co to jest wolny zawód, jak to jest pracować w domu. Choć nie czuję się tu ekspertem, kilka lat pracy „na swoim” daje mi już jako taki pogląd na ten temat. Pozwolę sobie zatem na sformułowanie własnych wniosków i przemyśleń oraz przytoczenie największych wad i zalet takiego rozwiązania.

Na pytanie, co to jest wolny zawód, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć. Nie ma bowiem formalnej listy takich profesji. Co więcej, ich ilość zmienia się z roku na rok.

Wolny zawód oznacza brak konieczności zatrudniania się na etacie i możliwość samodzielnego poszukiwania oraz doboru wykonywanych zleceń. Pozorna wolność, z jaką kojarzy się wykonywanie pracy freelancera, bywa złudna i, co tu kryć, nie zawsze wygląda tak kolorowo, jak mogłoby się wydawać.

Prestiż i duże pieniądze

Jeszcze kilkanaście lat temu wolne zawody kojarzone były z prestiżem i niemałymi zarobkami. Wykonywali je głównie lekarze, prawnicy, architekci, informatycy i księgowi. Były to zatem profesje cieszące się dużym uznaniem wśród społeczeństwa i wymagające odpowiedniej edukacji.

Obecnie jednak wolnych zawodów mamy coraz więcej, a zarobki freelancerów potrafią pozostawiać wiele do życzenia. Nie zawsze też jest to zawód wymagający edukacji na wyższej uczelni. Zatem, jeśli dziś ktoś zapyta, co to jest wolny zawód, z całą pewnością nie można odpowiedzieć, że to profesja wykonywana przez osobę z kierunkowym, wyższym wykształceniem oraz ponadprzeciętnymi zarobkami.

Co to jest wolny zawód współcześnie?

Dziś w poczet wolnych zawodów wlicza się coraz więcej profesji. Niektóre z nich wymagają wyższego wykształcenia, inne niekoniecznie. Ogromna jest też rozbieżność w zarobkach freelancerów. Od zbliżonych do minimalnej krajowej aż do sięgających kilkunastu tysięcy złotych.

Nie ulega wątpliwości, że na wzrost liczby wolnych zawodów w znacznym stopniu wpływa rozwój Internetu i nowoczesnych technologii. Stąd coraz częściej wśród wolnych zawodów wymienia się grafików komputerowych, copywriterów, blogerów, vlogerów, ale również dietetyków, trenerów personalnych i fotografów.

Wolny zawód oraz jego wady i zalety

Praca jako freelancer stwarza duże możliwości, ale niesie też ze sobą wiele zagrożeń. Aby lepiej zrozumieć, co to jest wolny zawód, warto poznać zarówno jedne, jak i drugie.

O korzyściach płynących z wykonywania wolnego zawodu przeczytacie poniżej:

 • Samodzielne podejmowanie decyzji o ilości zleceń podejmowanych do realizacji.
 • Samodzielna organizacja czasu pracy.
 • Elastyczne godziny pracy.
 • Poczucie niezależności i wolności.
 • Brak szefa, który wyznacza i narzuca konkretne zadania.
 • Oszczędność pieniędzy na dojazdach do siedziby pracodawcy.

Wykonywanie wolnego zawodu ma jednak również wiele minusów. To, czy zdecydujemy się porzucić etat i rozpocząć samorealizację jako freelancer, zależeć będzie między innymi od tego, czy takie rozwiązanie będzie miało więcej plusów, czy minusów.

Do tych drugich zaliczymy między innymi:

 • Duża konkurencja wśród freelancerów oraz rywalizacja o poszczególne projekty wymusza w niektórych branżach konieczność walki ceną.
 • Konieczność samodzielnego zabiegania o nowych kontrahentów oraz zlecenia do realizacji.
 • Trudność w zdobywaniu nowych zleceń.
 • Nieregularne wpływy na konto.
 • Możliwość utraty płynności finansowej.
 • Konieczność ciągłego samodoskonalenia się i dokształcania w celu pozostania na rynku pracy.
 • Odpowiedzialność prawna za wykonane zlecenia.
 • Wysokie koszty prowadzenia działalność gospodarczej.

Wady i zalety pracy freelancera najlepiej obrazują, co to jest wolny zawód i z czym się wiąże. Warto wspomnieć, że niektórzy freelancerzy wybierają to rozwiązanie nie z uwagi na możliwość uzyskania większych dochodów, ale dla poczucia wolności.

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge