Co robić aby być zdrowym? Liczy się nie tylko dieta!

0
62

Zdrowie mamy tylko jedno. W dużej mierze bez niego trudno cieszyć się z dnia codziennego. Co robić aby być zdrowym? Wiemy już, że powinniśmy prawidłowo się odżywiać, stawiać na regularnie spożywane i wartościowe posiłki. W tej dziedzinie jest nam coraz łatwiej, ze względu na powszechność dostępnej wiedzy. Jadłospis to jednak nie wszystkie możliwości. Poznajmy każdą z nich po trochu.

Co robić aby być zdrowym – sen to podstawa

Któż z nas nie lubi wylegiwać się porankami w łóżku? Gdyby tak nie musieć ustawiać budzika na godziny poranne każdego dnia, świat byłby od razu piękniejszy! Rzeczywistość jednak nie rozpieszcza. Liczba obowiązków zmusza nas do stosunkowo wczesnego wstawania, a przecież sen odgrywa kolosalną rolę dla naszego organizmu.

Podczas snu nie tylko odpoczywamy i nabieramy sił, by zmierzyć się z zadaniami kolejnego dnia. Rytm dobowy decyduje o tym, w jaki sposób i na ile efektywnie regenerują się wszystkie komórki ciała. Nie chodzi zatem o to, by spać – gdziekolwiek, jakkolwiek, nie zwracając uwagi na miejsce, czas czy okoliczności. Zdrowy sen to zdrowy organizm. Potrzebujemy przeciętnie 7-8 h snu na dobę. U osób wysoce aktywnych fizycznie ta ilość może wzrastać nawet do 10 h na dobę. Trzeba również pamiętać, by kłaść się spać przed północą, ponieważ jest to moment, w którym zaczyna się intensywne wydzielanie melatoniny – hormonu snu.

Co robić aby być zdrowym? Zadbać o wygodne łóżko, wyciszenie przed snem, ale i nie katowanie swojego organizmu promieniowaniem z wszelkiego rodzaju ekranów. W ten sposób dochodzi do zaburzeń w wydzielaniu melatoniny, a ma ona również znaczenie dla podnoszenia odporności organizmu, jak i wykazuje silne działanie przeciwutleniające.

Co robić aby być zdrowym – zadbaj o umysł

Strawa dla umysłu, pokarm dla mózgu, jego odżywienie, to nie puste frazesy, a najprawdziwsze z prawd. Musimy mieć na uwadze, że kondycja fizyczna idzie w parze z kondycją psychiczną. Jeśli mamy coraz gorsze samopoczucie psychiczne, wokół nas dzieją się złe rzeczy, a nawet zmagamy się z traumatycznymi wręcz doświadczeniami, zaczynamy w tempie zastraszającym podupadać na zdrowiu fizycznym.

Musimy dać czas na regenerację i odpoczynek także naszej „głowie”. Poza tym to kwestia odżywienia, czyli dostarczania wartościowych składników wraz z pożywieniem, nie tylko dla atrakcyjnej sylwetki i sprawnego funkcjonowania poszczególnych narządów. Mózg także potrzebuje odżywienia, byśmy mogli się koncentrować, a nasza pamięć była wyśmienita. Z kolei odpoczynek nie tylko fizyczny, ale ten związany z niwelowaniem stresów i nadmiernego napięcia, przynosi ulgę psychiczną, a co za tym idzie, jesteśmy zdrowi!

Otaczaj się pozytywnymi ludźmi!

I z ciałem, i z umysłem, a właściwie utrzymaniem ich w zdrowiu, wiąże się to, czy mamy wsparcie od bliskich. Nasza rodzina, przyjaciele, także dalsi znajomi, wpływają na nasze samopoczucie. To klucz do szczęścia, poczucia bycia potrzebnym dla innych, a metaforycznie również dla świata! Powinniśmy otaczać się pozytywnymi rzeczami, ludźmi, bywać w miejscach, które nam się miło kojarzą. Otoczenie, czyli szeroko pojęte środowisko, ma kolosalne znaczenie dla naszej kondycji umysłowej i fizycznej.

Możemy zrobić naprawdę wiele, by cieszyć się dobrym zdrowiem przez długi czas. Nie poprzestawajmy zatem na ćwiczeniach, regularnych badaniach, racjonalnym jadłospisie czy aktywności fizycznej. Stwórzmy sobie warunki, które staną się kompletną odpowiedzią na pytanie, co robić aby być zdrowym.

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge