Ciąża w późnym wieku – czy warto podejmować taką decyzję?

1
224

Ciąża w późnym wieku to coraz częstszy wybór wśród kobiet biznesu. Dane statystyczne nie mają przed nami żadnych tajemnic – późne macierzyństwo to wybór świadomie podejmowany przez kobiety podążające za sukcesem. Czy ciąża w późnym wieku to rozsądna decyzja? W jakie zagrożenia i korzyści może obfitować? Odpowiadamy na pytania w artykule!

Ciąża w późnym wieku – czyli kiedy?

Współczesność skutecznie zmienia pogląd o byciu mamą. Podążając za rozwojem osobistym, niespełnionymi ambicjami rodziców, innowacjami narzuconymi przez nowoczesne wartości, kobiety nie mają czasu na zakładanie rodziny.

W takim razie kiedy mamę nazywamy „późnymi”? Kobieta, która swoje pierwsze dziecko urodzi po 35 roku życia (nazywana również magiczną liczbą), jest późną mamą. Co ciekawe, na oddziałach położniczych taka rodzicielka otrzymuje swój  niecodzienny przydomek „stara pierworódka” lub „stara pierwiastka”.

Stereotypowe myślenie

W Polsce odchodzi się już od tradycyjnych, wręcz konserwatywnych przekonań, które rozprawiały o tym, że najlepszy wiek na zajście w ciążę to ten po dwudziestym roku życia. Czasy jednak się zmieniły – wzrosły koszty utrzymania dziecka. Poza tym dla wielu kobiet sukcesu, które rozpoczęły karierę i w zawrotnym tempie starają się osiągać coraz to wyższe szczeble, wiąże się to z wieloma wyrzeczeniami i obowiązkami pochłaniającymi czas.

To natomiast doprowadziło kolejne młode pokolenia dziewcząt do zmiany celów rozwojowych. Tuż po ukończeniu liceum, zdaniu matury te wybierają się na studia, które przyozdobione są różnymi kursami, szkoleniami i wyjazdami dokształcającymi. Taka decyzja skutecznie wpływa na postanowienie o macierzyństwie, przekładając ją na kolejne, bliżej nieokreślone lata.

Zagrożenia ciąży w późnym wieku

Kobieta, która zachodzi w ciążę po 35. roku życia, otrzymuje dodatkowe elementy, które nakreślają sposób specjalnego traktowania. Częstsze zgłaszanie się na wizyty kontrolne to w takim przypadku konieczność. Ponadto po przekroczeniu tzw. magicznej liczbie wzrasta ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych podczas ciąży – poronień, nadciśnień czy cukrzycy ciążowej. Samo przeziębienie jest ciężej przechodzone, ponieważ starszy organizm nie ma tak dużej siły walki, jak odporność w młodym wieku.

Późna ciąża wiąże się również z wieloma zagrożeniami dla dziecka. Starsze komórki jajowe, wpływają na wzrost ryzyka urodzenia maluszka z niepełnosprawnością (zespołem Downa) lub wadą genetyczną.

Bycie rodzicem w późnym wieku to także stawianie murów pomiędzy pociechą a nami. Różnica pokoleń sprawia, iż trudniej dogadujemy się z dzieckiem, szybko podążającym za nowoczesnymi technologiami i innowacjami. Dla matki, która długo wyczekiwała swojego maluszka, jest to również trudna sytuacja związana z samodzielnością kreowaną przez dziecko.

Ciąża w późnym wieku jest określana mianem samolubnej decyzji kobiety. Obok korzyści związanych z samorozwojem zawodowym, „późna” mama naraża, zarówno siebie, jak i dziecko na wiele zagrożeń. Czy warto?

 
PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge