Chemia w kosmetykach – sprawdzaj analizuj, wybieraj świadomie

0
84

Kosmetyki, choć z założenia mają wspierać naszą urodę, niekiedy wywołują wręcz przeciwny skutek. Uczulenia i podrażnienia to tylko niektóre z możliwych objawów. Jednak chemia w kosmetykach nie zawsze musi szkodzić. Wybierając produkty świadomie, czytając ze zrozumieniem umieszczone na nich etykiety, unikniemy niepożądanych reakcji i ochronimy się przed niepożądanymi skutkami stosowania szkodliwych dla nas substancji.

Nawet wybieranie produktów z górnej półki nie będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli nie zrozumiemy, co oznacza chemia w kosmetykach, a dokładniej konkretne zwarte w nich związki chemiczne. Czytanie etykiet kupowanych produktów i analizowanie składu kosmetyków to najlepsze, co możemy zrobić dla naszej urody.

Etykiety kosmetyków

Jak zdążyliście pewnie zauważyć, oznaczenie nazw składników kosmetyków na etykietach opakowań ujęte jest po łacinie. Wynika to z przepisów UE. Symbol INCI, z którym możecie się spotkać, to nic innego jak International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, czyli międzynarodowe nazewnictwo składników kosmetyków.

Chemia w kosmetykach wymieniania jest na etykiecie w taki sposób, aby konsument od razu wiedział, którego składnika jest najwięcej. W pierwszej kolejności pojawiają się te z nich, które pod względem objętości zajmują najwięcej miejsca.

Szkodliwa chemia w kosmetykach

Niestety oprócz odżywczych i wartościowych dla naszej skóry składników, w kosmetykach mogą się też pojawiać substancje szkodliwe. Ich znajomość pomoże nam unikać tych produktów, które mogłyby negatywnie oddziaływać na naszą skórę.

Warto zapamiętać też, że producenci mają obowiązek informować o zawartych w składzie kosmetyku alergenach, jeśli te zajmują objętościowo więcej niż 0,01% preparatu. Substancje uczulające ujmowane są na etykiecie na ostatnim miejscu składu kosmetyków.

Czego warto unikać?

Substancji, które można określić jako zła chemia w kosmetykach, jest niestety całkiem sporo. Wśród nich wymienić można chociażby parabeny, o których głośno zrobiło się kilka lat temu. Zdania na temat ich negatywnego wpływu na nasz organizm są podzielone. Póki jednak sprawa nie zostanie ostatecznie wyjaśniona, warto zachować ostrożność.

Zawarte w kosmetykach konserwanty mają za zadanie zabezpieczyć preparat przed rozwojem grzybów i pleśni. Jednak zastosowane w zbyt dużym stężeniu po pierwsze mogą blokować działanie zawartych w kremie składników aktywnych, po drugie wywoływać reakcję alergiczną.

W składzie kosmetyków często pojawia się też alkohol denaturowany. Jego negatywne działanie może objawiać się uszkodzeniem warstwy lipidowej skóry, jej przesuszeniem, a także występowaniem stanów zapalnych i reakcji alergicznych.

Z kolei pojawiający się w kosmetykach formaldehyd ma działanie bakteriobójcze. U niektórych osób może jednak wywoływać ostre reakcje alergiczne, podrażniać oczy oraz drogi oddechowe.

Choć opisano tu całkiem sporo szkodliwych składników, to jeszcze nie koniec przykładów tego, jak chemia w kosmetykach może negatywnie oddziaływać na organizm. Składniki, w których stosowaniu warto być ostrożnym to także: ftalany, SLS i SLES, silikony, aluminium, parafina, BHA, BHT oraz PEG i PPG.

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge