Biustonosz, czyli o tym mogłaś nie wiedzieć!

0
86

Fakt, że biustonosz stworzono w celu podtrzymywania kobiecych piersi, nikogo nie dziwi. Na co dzień jednak nie interesuje nas zbyt wiele, poza dobrze dobranym rozmiarem, jak i fasonem, który ma się również podobać. A to błąd! Bo jak się okazuje, wybór rozmiaru przysparza sporo problemów. Ponadto źle dobieramy fasony, bo nie znamy typów staników. Na koniec kierujemy się tym, co tanie, zapominając, że nasz biust ma nie tylko wyglądać, ale i jego „okrycie” w postaci biustonosza, wpływa na zdrowie. Co warto wiedzieć?

Nutka historii

Skąd tak naprawdę wziął się biustonosz? Możemy się zdziwić, ale pierwsze wzmianki na ten temat pochodzą ze starożytnej Grecji. To właśnie ból odczuwany podczas uprawiania sportu przez Greczynki sprawił, że skonstruowano specjalne materiałowe opaski – „apodesmos” czy „mastdeton”.

Dzisiejsze biustonosze przeszły niemalże rewolucję od tamtych czasów. Mamy aż 5 odmian staników, a niejako odpowiednikiem dzisiejszych biustonoszy, jest model z 1859 roku opatentowany przez Henry’ego Lashera w Nowym Jorku. Z kolei bazę do obecnie pojawiających się na rynku staników, zawdzięczamy 30 lat później powstałemu projektowi we Francji. Był to „podtrzymywacz piersi” – soutien-gorge zaprojektowany przez Herminie Cadolle.

Obecnie panie mogą przebierać pośród aż 7 rodzajów miseczek: balkonetki, plunge, half-cup, full-cup, strapless, bandeau czy stanika sportowego. Ten ostatni zwraca coraz większą uwagę na siebie, bo tu zakupić można nie tylko typowo sportowe modele. Na uwagę zasługuje chociażby Felina Conturelle, która łączy w sobie wygodę sportowego kroju, miękkość i dobre podparcie, a do tego wyjątkową estetykę. Takie propozycje zyskują coraz większe uznanie na rynku, bo na co dzień, ale i w trakcie aktywności fizycznej, także chcemy wyglądać i czuć się wyjątkowo!

Bielizna dopasowana do sylwetki

Odpowiedni dobór biustonosza może stanowić nie lada wyzwanie. Doskonałą opcją jest skorzystanie z pomocy brafitterki. Jednakże nie każda z nas ma taką możliwość bądź też, nie każda czuje się na tyle pewnie, by pozwolić innej kobiecie „manewrować” przy swoim biuście. Czy to oznacza, że już zawsze będziemy nosić źle dobrane staniki? Nie, bo wystarczy trzymać się kilku zasad, o których poniżej.

Przede wszystkim obwód biustonosza mierzymy pod biustem, na wydechu. Od uzyskanej liczby odejmujemy dodatkowo 5cm i w ten sposób wiemy, jakiego obwodu szukać. To na obwodzie opiera się aż 80% ciężaru piersi, dlatego jest on tak ważny. Drugi obwód dotyczy już samego biustu i ten mierzymy luźno, nie odejmując żadnych centymetrów. Po wykonanych pomiarach, z powodzeniem możemy określić właściwy rozmiar swojego stanika.

Pamiętać należy także o tym, że rozmiary czasami różnią się od siebie. Teoretycznie nieznacznie, bo 1-2cm wydają się nie robić wielkiej różnicy. Niestety w przypadku biustonoszy to element, który ma ogromne znaczenie dla naszego komfortu noszenia stanika oraz jego wyglądu. Najlepiej zatem skorzystać z okazji do przymiarki lub kierować się szczegółową tabelą rozmiarów, najczęściej podaną na stronie sklepu, jeśli zakupów dokonujemy online.

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge