Bezpieczna kosmetyka, a pielęgnacja dziecka

0
128

Bezpieczna kosmetyka to temat, który w szczególności interesuje rodziców. W końcu to do nich należy wybór produktów kosmetycznych, jakie posłużą do pielęgnacji wrażliwej skóry malucha. Niestety na zakupach czeka nas prawdziwa przeprawa. Jak bowiem znaleźć kosmetyki, które zagwarantują, że naszym maluchom nic się nie stanie? Łatwo o alergie, podrażnienia i uczulenia, a uporanie się z nimi jest znacznie trudniejsze. Czym kierować się na zakupach?

Bezpieczna kosmetyka – niepożądane substancje

O ile kosmetyki obfitujące w substancje zapachowe i barwniki, nie muszą zaszkodzić dorosłym podczas użytkowania, o tyle dla skóry dziecka, która dopiero buduje swoją naturalną barierę ochronną, nie będą odpowiednim wyborem. Bezpieczna kosmetyka to zatem taka, w której nie znajdziemy długiej listy substancji chemicznych, tak naprawdę o trudnych do określenia, możliwych reakcjach niepożądanych.

Skrupulatni rodzice, którzy mają na tyle czasu i oczywiście chęci, mogą zapoznać się z listą INCI, czyli składników mogących występować w produktach kosmetycznych. Niestety zakupy z listą w ręku nie są najwygodniejsze. Pomocą będzie zapoznanie się z kilkoma wskazówkami dotyczącymi wyboru kosmetyków – ogólnie, ale i mając na względzie potrzeby maluchów.

Olejowi mineralnemu i silikonom mówimy nie!

W kosmetykach dla dzieci niestety często występuje olej mineralny. Jest najtańszy dlatego wybierany, ale jego działanie to tak naprawdę tylko maskowanie problemów skórnych, a mianowicie nadmiernej suchości. Olej mineralny daje wrażenie nawilżenia, bo na powierzchni skóry tworzy się tak zwany film. Niestety mamy do czynienia z substancją, która sprzyja rozwojowi bakterii beztlenowych.

Podobnie rzecz się ma z silikonami. Bezpieczna kosmetyka ma się nijak do efektów, jakie daje obecność silikonów w produktach. Ponownie zyskujemy na wrażeniu gładkiej i chronionej skóry, a tak naprawdę jej powierzchnia zostaje „przyblokowana”. Właściwe składniki odżywcze nie mają szans dostać się do głębszych warstw skóry, przez co odżywienie i poprawianie jej kondycji, a także skuteczna ochrona, stają się niemożliwe do zrealizowania.

Produkty, które należy wybierać z rozwagą

Bezpieczna kosmetyka dla dzieci to przede wszystkim ta, która w miarę możliwości będzie pozbawiona konserwantów, substancji zapachowych oraz barwników. Poza silikonami i olejem mineralnym, dobrze jest zwracać uwagę na SLS, który jest silnie drażniącym detergentem, odpowiadającym za pienienie się, i w produktach dla dzieci nie powinno go być.

Pomocą może być skierowanie swoich kroków na półkę z kosmetykami, które przeznaczone są typowo dla maluchów. Miejmy jednak na uwadze, że nawet renomowane produkty nie zawsze będzie można zaliczyć do działu, jakim jest bezpieczna kosmetyka.

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge