Atopia u dzieci – poznajemy problematyczne schorzenie

0
117

Atopia u dzieci to wbrew pozorom stosunkowo często występujące schorzenie. Może się pojawić już między trzecim a szóstym rokiem życia. Jeśli rozwija się w tym okresie, istnieje szansa, że przed upływem trzech lat ustąpią uciążliwe objawy. Niestety mowa tylko o 50% takich przypadków, bo choroba, która dotknęła niemowlaków, najczęściej zostaje na całe życie. Czym się objawia i jak sobie z nią radzić?

Atopia u dzieci – uciążliwe objawy

Podłożem schorzenia mogą być predyspozycje genetyczne. Jeśli w rodzinie dziecka ktoś zmagał się z atopią, maluch również może ją odziedziczyć. Przyczyną bardzo często są nieprawidłowe procesy immunologiczne, jakie zachodzą w organizmie. Niemniej maluch zmagać się będzie z dość uciążliwymi objawami. Ponadto nawet przy wdrożeniu odpowiedniego leczenia, schorzenie może nawracać kilka razy w ciągu roku.

Atopia u dzieci objawia się przede wszystkim nadmiernym swędzeniem skóry. Może pojawiać się wysypka, w szczególności pośród zgięć łokciowych oraz kolanowych. W najtrudniejszych przypadkach dotyka nawet twarzy i innych części ciała.

Objawy nasilają się pod wpływem drapania i są coraz bardziej uciążliwe. Niestety maluchowi trudno jest zabronić odruchowego drapania się w swędzących miejscach, co powoduje powstawanie mechanizmu błędnego koła. Na tym etapie największą rolę odgrywają rodzice, bo to do nich należy udanie się z dzieckiem do lekarza, podawanie zleconych leków, jak i eliminowanie z domu czynników alergennych.

Jak radzić sobie z atopią dziecka

Poznanie dokładnej przyczyny jest trudne i nie daje odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Atopia u dzieci i dorosłych jest póki co schorzeniem, które zwykle zostaje z pacjentami do końca życia, a jak dotąd nie udało się poznać dokładnych mechanizmów jej powstawania.

Sposoby leczenia i ewentualnie zlecona farmakoterapia, uzależniona jest indywidualnie od małego pacjenta. Czasami wystarczą odpowiednie maści, innym razem konieczne jest wprowadzenie konkretnych leków. Podstawą jest jednak trzymanie się ogólnych zasad dotyczących pielęgnacji.

Atopia u dzieci nasila się pod wpływem wysuszonej skóry. To dlatego po każdej kąpieli należy stosować emolienty. Rodzice muszą wybierać produkty kosmetyczne, które są jak najbardziej naturalne, pozbawione sztucznych barwników czy substancji zapachowych, które mogą działać alergizująco. W pielęgnację wliczać się będzie kolejno zakup środków do prania – łagodnych, przeznaczonych do wrażliwej skóry maluchów.

Istotą jest eliminowanie czynników alergennych, czyli głównie kurzu, roztoczy, sierści zwierząt, wysokiej temperatury.

Schorzenie to jest na razie niemożliwym całkowicie do zwalczenia i niestety wysoce uciążliwym. Atopia u dzieci nie musi jednak oznaczać traumy dla malucha. Jeśli rodzice zadbają o leczenie i codzienną pielęgnację, pozwolą pociechom, w jak najmniejszym stopniu odczuwać tenże problem.

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge