Aranżujemy wnętrze wykorzystując lampy podłogowe

0
139

Stylistyka i konstrukcje lamp podłogowych, które spotykamy dziś na rynku, potrafią zachwycać. Szeroka paleta oświetlenia tego typu daje możliwość dopasowania lampy do dowolnej aranżacji. Wykonania niczym ze światowych wnętrz, zapierają dech w piersiach. Co więcej, te najbardziej fantazyjne czy też wyjątkowo oryginalne lampy, z powodzeniem możemy mieć w swoich domach. Ceny są coraz bardziej przystępne, a wybór właściwie nieograniczony.

Konstrukcja lampy a styl wnętrza

Czy istnieje reguła, wedle której należałoby wybierać lampy względem materiałów służących do wykonania danego projektu? Jedyna reguła, o której można mówić, to dobieranie w zależności od przyjętej stylistyki wnętrza. Innych rozwiązań wymagają pomieszczenia urządzone w stylu vintage, a zupełnie odmienne elementy będą współgrać z wnętrzem nowoczesnym.

Do aranżacji tradycyjnych czy nawet rustykalnych, świetnie pasują lampy podłogowe z abażurami. Mogą mieć nieco większe rozmiary, jeśli pozwala na to przestrzeń, w której chcemy je umieścić. Klasyczny abażur ma jeszcze jedną zaletę. Gdy będziemy chcieli zmienić wystrój bądź sam abażur nam się znudzi, jego wymiana nie sprawi żadnych problemów, a niewielkim kosztem zyskamy na nowym elemencie ozdobnym, jak i zachowującym funkcje użytkowe.

Drewno to jeden z tych materiałów, który doskonale wpisuje się w charakter tradycyjny oraz pomieszczeń w stylu vintage. Lampy podłogowe goszczące w takich wnętrzach, nie muszą być jednak w całości drewniane. Świetnie komponują się z metalem oraz dodatkami szklanymi. Bezpieczne rozwiązanie to wcześniej wspomniany abażur, ale materiałowy.

We wnętrzach nowoczesnych można postawić na elegancję, luksus i ekstrawagancję. Oryginalnie prezentują się szklane klosze, o geometrycznych kształtach. Mleczne lub transparentne. Dość proste, bez zbędnych ozdób, jeśli wnętrze ma być gustowne i wyważone. Do bogato zdobionych salonów i przestrzeni kipiących luksusem, można dopasować lampy podłogowe stylizowane, z kryształkami, o kilku źródłach światła.

We współczesnych loftach, nowoczesnych pomieszczeniach industrialnych, idealnie sprawdzają się estetyczne i interesujące tripody. Lampy podłogowe umieszczone na trzech nogach. Są bardzo praktyczne, charakterystyczne i sprawiają, że wnętrzu nie brak temperamentu.

Wybór lampy a funkcje pomieszczenia

Stylistyka i konstrukcja to nie wszystko. Całość ma pasować do wybranej aranżacji, ale należy uwzględnić również funkcje pomieszczenia. Inne rozwiązania wpiszą się w salony o funkcjach reprezentacyjnych, gdzie stawiamy na ozdobę, a na dalszy plan spada funkcjonalność. Z kolei do pokojów młodzieżowych czy pokojów dziennych, które łączą w sobie miejsce odpoczynku i pracy, taka lampa musi być na pierwszym miejscu funkcjonalną i praktyczną.

Na koniec bierzmy pod uwagę metraż i oczywiście własne upodobania. Ostatecznie lampa ma nas zadowalać pod każdym względem. Nie tylko przeznaczonego nań budżetu finansowego.

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge