Aranżacja wnętrz – 10 praktycznych wskazówek

1
51

Jak urządzić wygodne i ładne mieszkanie na miarę własnych potrzeb? Na początek warto te potrzeby określić. W kolejnym kroku trzeba je dopasować do przestrzeni lokum – jego powierzchni i układu. Właściwy wybór kolorów, mebli i dodatków to już następny etap. Elementy wystroju powinny być dobrane w taki sposób, aby dobrze komponowały się ze sobą nawzajem oraz wnętrzem mieszkania. Właściwie wykonana aranżacja odzwierciedla charakter i potrzeby domowników, umożliwia komfortowe funkcjonowanie i stanowi bezpieczny azyl.

Czy można zatem powiedzieć, że aranżacja wnętrz to sztuka? Bez wątpienia przydaje się tu wyobraźnia przestrzenna i talent, który pozwala na tworzenie efektownych zestawień kolorów i elementów wystroju. Jednak korzystne aranżacje mogą budować również osoby, które o takie zdolności się nie podejrzewają. Wystarczy, że będą podążać za naszymi wskazówkami.

1. Najpierw projektuj – potem działaj

Warto dokładnie przemyśleć przeznaczenie każdego wnętrza. Czy sypialnia będzie służyć tylko do wypoczynku, czy planujemy postawić w niej biurko do pracy? Jak powinna wyglądać reprezentacyjna część domu? To duże, przestronne pomieszczenie z kuchnią otwartą na salon czy dwa osobne wnętrza? Właściwe określenie potrzeb i wymagań użytkowników na etapie remontu pomoże uzyskać funkcjonalne wnętrze.

2. Postaw na przestrzeń

Zbyt ciasne i zatoczone pomieszczenia rzadko są komfortowe. Tendencja do wprowadzania do pomieszczenia wielu elementów prowadzi do ich zagracenia. Czasem warto zrezygnować z posiadania dużej ilości mebli oraz sprzętów na rzecz uzyskania w mieszkaniu większej ilości miejsca. Wrażenie przestrzeni powstanie też dzięki zastosowaniu we wnętrzu jasnych barw.

3. Wpuść światło

Pomieszczenia, do których wpada zbyt mało światła dziennego, stają się smutne i przygnębiające. Niekorzystne oświetlenie źle wpływa też na funkcjonalność wnętrza oraz samopoczucie i nastrój domowników. Odpowiednią ilość światła w pomieszczeniu zapewnią duże przeszklenia okienne. Tam, gdzie inwestor skazany jest na niewielkie okna, warto rozważyć delikatne, przepuszczające jak największą ilość światła firany albo (jeśli jest to możliwe) całkowitą rezygnację z nich.

4. Bezpieczeństwo i funkcjonalność po zmroku

O ile ilość światła we wnętrzu regulujemy w ciągu dnia, przesłaniając okna, o tyle wieczorem doświetlić wnętrze można wyłącznie dzięki dobrze zaprojektowanemu oświetleniu. Rzadko zdarza się, by komfortowe użytkowanie wnętrza mogła zapewnić jedna lampa. Zazwyczaj należy przewidzieć kilka opraw oświetleniowych o różnym przeznaczeniu: oświetlenie ogólne, które emituje światło rozproszone i doświetla całe wnętrze; oświetlenie uzupełniające, które poprawia funkcjonalność poszczególnych stref (lampa nad stołem w jadalni, oświetlenie nad lustrem w łazience itp.) oraz oświetlenie dekoracyjne, które poprawia estetykę wnętrza.

5. Bądź konsekwentny

Planując wystrój wnętrza, warto wykazać się konsekwencją. Jeśli inwestor lubi meble w stylu retro lub produkty z serii Modern Barock to warto utrzymać taką stylistykę w całym wnętrzu. Mieszanie mebli reprezentujących różne style architektury wnętrz może zaburzyć całą aranżację i wywołać wrażenie, że niektóre z nich znalazły się tam przez przypadek.

6. Zachowaj proporcje

Ważna reguła, o której warto pamiętać, aranżując przestrzeń, to zachowanie odpowiednich proporcji wprowadzanych mebli i innych elementów wystroju. Ogromna lampa wisząca w niedużym salonie znacząco ograniczy przestrzeń i przytłoczy wnętrze. Doskonale sprawdzi się natomiast w większym pomieszczeniu, gdzie może stanowić funkcjonalne oświetlenie i element dekoracyjny. Takie przykłady można zresztą mnożyć.

7. Jedno pomieszczenie – wiele funkcji

Wiele współczesnych projektów zakłada aranżację dużego, wielofunkcyjnego salonu. To doskonały kierunek dla osób, które lubią przestronne wnętrza. Wymaga jednak właściwego zaplanowania stref o różnym przeznaczeniu i wydzielenia ich w taki sposób, który zapewni ich funkcjonalność. Ponieważ rezygnujemy ze ścianek działowych, musimy posłużyć się innymi narzędziami, takimi jak oświetlenie, kolorystyka oraz zróżnicowane materiały.

8. Akcentuj

Pomieszczenia urządzone w stylu nowoczesnym, gdzie panuje stonowana, monochromatyczna kolorystyka mogą sprawiać wrażenie nudnych i nijakich, jeśli nie wprowadzimy do nich elementu, który ożywi wnętrze. Chodzi tu o kontrastowy akcent kolorystyczny. Mogą to być dodatki, takie jak poduszki na sofie, obraz na ścianie lub wazon w żywych kolorach albo pomalowana na tę barwę jedna ze ścian lub jej fragment. Do akcentowania wnętrza najlepiej sprawdzają się barwy soczystej zieleni, jaskrawej pomarańczy oraz żywej czerwieni.

9. Zabawa barwą

Aranżacja za pomocą barwy ścian i zastosowania paneli naściennych zyskuje na znaczeniu. Nawet jeśli inwestor nie może pozwolić sobie na generalny remont, z łatwością odświeży wnętrze za pomocą tych narzędzi. Co więcej, może dzięki nim nadać pomieszczeniu zupełnie innego wyrazu niż dotychczas. Warto pamiętać, że obecnie ściany pokoju nie muszą być jednolite. Warto pokusić się o zróżnicowaną (choć z umiarem) kolorystykę lub wyróżnienie jednej ze ścian na tle całej aranżacji tapetą, cegłą lub drewnem.

10. Dodatki działają cuda

Wnętrze można też odmieniać za pomocą dodatków. To one wprowadzane do aranżacji decydują w dużej mierze o charakterze wystroju. Potrafią ocieplić pomieszczenie i nadać mu wyjątkowego wymiaru. Wystarczy wyobrazić sobie galerie zdjęć rodzinnych powieszonych na ścianie w sypialni lub salon pełen pamiątek pochodzących z różnych zakątków świata. Wymiana dodatków to szybki, prosty i niedrogi sposób na metamorfozę wnętrza.
Przemyślana aranżacja wnętrza pozwala stworzyć funkcjonalną i komfortową przestrzeń. Pomaga w tym zastosowanie odpowiednich materiałów, kolorystyki, mebli oraz dodatków.

 
PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

  1. Urządzają swój salon postawiłam na meble w kolorze neutralnym, białe z dodatkiem dębu sonoma, kanapa natomiast jest szara. Przy takiej bazie mogę szaleć z dodatkami. Raz na jakiś czas totalnie zmieniam moje wnętrze salonu. Wymieniam wtedy osłonki na doniczki, poszewki na poduszki ozdobne, ramki i inne dodatki w zależności od pory roku i okazji. Była to najlepsza decyzja, ponieważ jeśli tylko chcę mogę małym nakładem finansowym zmienić cały wygląd salonu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge