Czy wiesz, że alergia na pokarmy występuje u co dziesiątego dziecka? Wynika to z faktu, iż uczulenie na pewne składniki pokarmowe jest dziedziczne. Oznacza to, że jeśli rodzice mają alergię, dziecko prawdopodobnie będzie uczulone na to samo. Tymczasem pojawia się pytanie zatroskanych rodziców – jakie są objawy alergii na pokarmy i jak zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia? Odpowiadamy w artykule!
Alergia na pokarmy u dziecka – jak się zaczyna?
Objawy związane z występowaniem alergii pokarmowej u dziecka pojawiają się zazwyczaj w pierwszych tygodniach życia. U zdrowego maluszka, który nie jest na nic uczulony, w momencie, gdy do jego organizmu przedostaną się drobnoustroje, układ immunologiczny zaczyna z nimi walkę – unieszkodliwia je. W układzie tym znajdują się limfocyty, odpowiedzialne za produkcję przeciwciał, niwelujących zarazki. Natomiast u dziecka, które jest alergikiem, bakterie atakują zdecydowanie słabszy organizm – co za tym idzie, ciężej jest mu się obronić przed substancjami, które dla zdrowego człowieka są nieszkodliwe.
Stadia alergii i charakterystyczne objawy
Alergia na pokarmy u dziecka podzielona na stadia, inaczej objawia się u noworodka czy starszego malucha. Pierwszym i zarazem najpopularniejszym sygnałem, iż dziecko jest alergikiem, to wysypka. Pojawiająca się w zgięciach łokci, pod kolanami i na twarzy, sprawia, iż skóra maluszka jest podrażniona i wysuszona.
We wczesnych stadiach, alergia za cel obiera sobie również przewód pokarmowy – biegunki z widoczną krwią czy śluzem, wymioty to także cecha charakterystyczna uczulenia na pokarmy. U noworodków pojawia się również kolka i uporczywe ulewania. U starszych maluchów alergia oddziałuje również na układ oddechowy – zatkany nosek, śluzowy katar sprawiają, iż dziecko jest rozdrażnione, marudne i niespokojne.
Alergia na mleko u niemowlaka i dieta mamy
Karmienie piersią to jedna z najlepszych ochron, jaką możesz zapewnić swojemu maluszkowi. W mleku matki bowiem występują hormony i komórki odpornościowe, które skutecznie dbają o dziecko, chroniąc je przed alergenami pokarmowymi.
Niemniej jednak występują również przypadki, w których maluch, pomimo spożywania mleka mamy, cierpi na alergię. Lekarze zalecają wtedy, aby rodzicielka zmieniła swoją dietę. Jak? Z codziennego jadłospisu należy wyeliminować składniki, na które pociecha może być uwrażliwiona. Pokarmów uczulających jest wiele, to m.in. krowie mleko, ryby, orzeszki, białko jajek, czekolada, owoce cytrusowe, kakao, napoje aromatyzowane i grzyby. Rzadziej uczulenie wywołuje również mięso drobiowe, ryż, jarzyny i inne owoce. Pozostałe produkty, które spożywa mama, należy wprowadzać pojedynczo do menu i bacznie przyglądać się reakcjom malca tuż po posiłku.
Alergia na pokarmy u każdego maluszka objawia się inaczej. Jeśli zauważysz niepokojące oznaki u dziecka – udaj się z nim do lekarza prowadzącego, w celu wykonania badania i odpowiednich testów.