Adaptogeny – koło ratunkowe dla zestresowanej skóry

0
103
Adaptogeny - koło ratunkowe dla zestresowanej skóry

Zrelaksowana skóra to szczęśliwa skóra – banalne, ale prawdziwe.

W jaki sposób uzyskać harmonię w erze całodobowej, nieprzerwanej łączności cyfrowej i przepełnionego, codziennego grafiku zajęć, skutkującego obciążeniem nadnerczy oraz… zestresowaną cerą?

Za pomocą adaptogenów, oczywiście.

Ów cud natury, mimo tego, że coraz częściej bywa kojarzony z dobrym samopoczuciem i pięknem, jest w dalszym ciągu w dużej mierze owiany tajemnicą (nawet dla tych, którzy z dbałości o skórę uczynili wielki biznes). Co wiadomo o właściwościach kosmetycznych adaptogenów?

Adaptogeny są definiowane, jako ekstrakty roślinne, pomagające regulować procesy, zachodzące w organizmie i dostosowujące się tak, aby dostarczyć skórze wszystkiego, czego ona potrzebuje w odpowiednim miejscu i czasie. Stres odgrywa znaczącą rolę w kondycji skóry – spowalnia gojenie się ran, przyczynia się do zaostrzania stanów zapalnych oraz prowadzi do nagłego wzrostu hormonów, wpływających na funkcjonowanie skóry. Jeżeli więc cierpimy z powodu dolegliwości skórnych, może powinniśmy zredukować stres, który je inicjuje?

Zioła takie, jak ashwagandha, żeń-szeń i aloes pełnią funkcję swoistego „termostatu” dla naszych nadnerczy – innymi słowy, mają zdolność utrzymywania statusu quo naszego organizmu. Zioła adaptogenne pomagają regulować naszą reakcję na stres – jedną z głównych przyczyn zaburzenia równowagi w naszym organizmie, ujawniającego się między innymi w postaci problemów skórnych.

Szczęśliwie, myślące przyszłościowo marki, produkujące kosmetyki do pielęgnacji ciała i skóry, nie pozostają obojętne na adaptogeny i ich lecznicze właściwości, wpływające na zdrowie skóry od wewnątrz. W Polsce mamy największego producenta ekstraktów wodno-alkoholowych z adaptogenów w Europie, dowiedz się więcej: kliknij tutaj.

Cztery problemy skórne, które pokonasz dzięki adaptogenom

Wypryski i trądzik

Stres podnosi poziom kortyzolu, co wpływa na produkcję łoju. To przekłada się bezpośrednio na blokadę porów skóry, a następnie na powstawanie wyprysków i trądziku. W przypadku występowania tego typu problemów, zaleca się spożycie ekstraktu z ashwagandhy (zwanej także indyjskim żeń-szeniem), ponieważ wykazano, że zioło to obniża poziom kortyzolu – inicjatora produkcji łoju. Ashwagandha jest z pewnością sojusznikiem wielu kobiet, ponieważ pomaga w zachowaniu równowagi hormonalnej. Wykonanie pasty na bazie ashwagandhy, kurkumy i aloesu i stosowanie jej jako leczenia punktowego istniejących skaz skórnych. Miejscowe stosowanie bogatego w antyutleniacze korzenia witanii ospałej jest starodawną, ajurwedyjską metodą, łagodzącą stany zapalne.

Oprócz ashwagandhy, kolejnym, naturalnym lekiem na trądzik jest neem (miodlę indyjska). Neem pochodzi z Indii i był używany już przed tysiącami lat jako detoksykator. Wspaniale oczyszcza i wykazuje silne właściwości antyseptyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne.

Utrudnione gojenie się ran

Układ odpornościowy odgrywa priorytetową rolę w gojeniu się ran, a stres wpływa na hamowanie zdolności układu immunologicznego w tym procesie. Wywołany stresem wzrost poziomu kortyzolu zakłóca tak ważne procesy, jak wytwarzanie cytokin prozapalnych, które odgrywają istotną rolę we wczesnych etapach gojenia się skóry. Aby wspomóc naturalną obronę organizmu, w badaniach zachodnich wykorzystuje się różne odmiany żeń-szenia, wykazując jednocześnie, że zioła z tej grupy zmniejszają stan zapalny i sprzyjają szybkiemu gojeniu się ran.

Gotu kola (wąkrotka azjatycka) jest kolejnym super-ziołem, wykorzystywanym powszechnie w mieszankach ajurwedyjskich. Uważane jest ono za jeden z cudownych eliksirów życia, które od pradawnych czasów było szanowane za zdolność przyspieszonego uzdrawiania.

Utrata wody

Co jest główną przyczyną wysuszenia skóry? Odpowiedź nie powinna być zaskoczeniem – jest nią ponownie stres. Badania wykazały, że stres upośledza funkcjonowanie bariery skórnej, w tym jej zdolność do zatrzymywania wody. Jednym z adaptogennych „bohaterów” nawadniających jest moringa – zioło o ogromnych właściwościach odżywczych, pełne protein, witamin A, C i E, beta karotenu i fenoli.

Prawoślaz lekarski to nie tylko źródło naturalnej słodyczy – zioło może być bardzo pomocne dla spieczonej skóry. Korzeń prawoślazu pomaga nawilżyć skórę dzięki właściwościom śluzowatym. Zaleca się zaparzanie zioła i picie go z domieszką miodu, aby uzyskać swoisty zastrzyk nawilżający „od wewnątrz”. Również surowy aloes służy zwiększaniu miejscowej wilgotności. Świeżych liści aloesu można użyć jako serum do mycia skóry przed nałożeniem balsamu lub maski na suchą skórę. Aloesu można również użyć w trakcie kąpieli, by nawilżyć nim całe ciało. Liście aloesu są swoistą, naturalną surowicą dla skóry; co więcej, surowicę tę można także spożywać, aby schłodzić nasz układ trawienny.

Zaostrzona łuszczyca, egzema i trądzik różowaty

Łuszczyca jest przewlekłym zapaleniem skórnym, przejawiającym się powstawaniem charakterystycznych blaszek na skórze. Wiemy już, że stres jest czynnikiem stymulującym procesy łuszczycowe, podobnie, jak to dzieje się w przypadku zaburzeń, związanych z egzemą i trądzikiem różowatym. Wymienione dolegliwości skórne wywoływane są stresorami różnego pochodzenia.

Stosowanie suplementu, zawierającego różeniec górski – kwitnące, arktyczne zioło – pozwala uspokoić skórę w sposób naturalny. Również wspomniany wcześniej aloes w formie hydrosolu (kwiatowej wody, wytworzonej poprzez destylację liści rośliny) błyskawicznie koi cierpiącą skórę.

Powyższe przykłady wpływu adaptogenów na różnego typu dolegliwości skórne pozwalają stwierdzić, że ratunku dla zestresowanej cery powinniśmy szukać w naturze. O ile rodzime zioła, takie, jak nagietek, rumianek czy mniszek lekarski są nam doskonale znane, o tyle w przypadku ziół adaptogennych Polki mają jeszcze wiele do odkrycia – kto wie, być może remedium na dolegliwości, których nie mogliśmy się dotąd pozbyć, jest już na wyciągnięcie naszej dłoni?

 
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge